Cene energentov so v zadnjih mesecih močno poskočile. Tako nizkih cen, kot smo jih bili v Sloveniji vajeni pred korona krizo, verjetno dolgo ne moremo pričakovati. Cena elektrike za končne odjemalce se kljub rahlim stabilizacijam na dolgi rok dviguje.
Cena elektrike za gospodinjske odjemalce
V primerjavi z drugimi evropskimi državami je imela Slovenija v preteklih letih dokaj poceni elektriko, vendar se to spreminja.
Višje položnice so nekateri končni odjemalci že občutili. Petrol je s 1. decembrom 2021 dvignil ceno elektrike za okoli 30 %, tudi drugi ponudniki električne energije pa temu trendu sledijo. Do dviga cene običajno pride takrat, ko poteče pogodba o dobavi elektrike.
Če vam je dobavitelj dvignil ceno elektrike ali odpovedal pogodbo o dobavi, preberite, na kaj vse je potrebno biti pozoren pri izbiri novega dobavitelja električne energije, da se izognete zasilni oskrbi, saj je ta lahko dražja. Seznam dobaviteljev je tudi na strani sistemskega operaterja SODO.
Kakšni so razlogi za dvig cen?
Kot pravijo na Agenciji za energijo, so cene električne energije v drugi polovici leta 2021 v Evropi dosegle najvišje zgodovinske vrednosti. Največji vzrok za visoko ceno elektrike je globalna rast odjema elektrike. Dejavniki za dvig cene pa so bili predvsem okrevanje gospodarstva po pandemiji, povečano povpraševanje po energentih in elektriki ter manj proizvedene energije iz obnovljivih virov, zato je bila potreba po premogovnih in plinskih elektrarnah večja. Na ceno elektrike je poleg višje cene premoga in plina vplivala tudi višja cena emisijskih kuponov.
Pri Mednarodni agenciji za energijo ocenjujejo, da se bo povpraševanje še stopnjevalo, stanje pa bo še naprej odvisno od cen fosilnih goriv, kot so premog, plin, nafta ter od emisijskih kuponov.
Na trg energentov močno vpliva tudi dogajanje v Rusiji in Ukrajini, eden izmed vzrokov za višjo ceno elektrike je dvig cene ruskega plina.
Trendi, ki vplivajo na ceno elektrike
- Vse večja elektrifikacija na različnih področjih.
- Zapiranje premogovnih in jedrskih elektrarn po svetu.
- Rast povpraševanja po zemeljskem plinu, ki je »prehodni« energent na poti v brezogljično družbo.
- Višja cena emisijskih kuponov.
- Vojna med Rusijo in Ukrajino, ki bo v letu 2022 močno vplivala na ceno zemeljskega plina.
- Prehod na ogrevanje na toplotno črpalko in sončno elektrarno, namesto na plin.
- Nepredvideni dogodki v politiki, na finančnih trgih, naravne nesreče, vremenski vplivi ipd.

- Neodvisnost od nihanja cen elektrike,
- Samooskrbo z elektriko za pokrivanje lastnih potreb ali za polnjenje električnega avtomobila,
- Varovanje okolja, saj sončna elektrarna pri svojem delovanju ne onesnažuje okolja in ne oddaja CO2 plina,
- Odplačilo investicije v manj kot 10 letih ter približno 30 let življenjske dobe.